WOLONTARIUSZE na Piwnej

"Trzeba życzliwości i dobroci, aby pomagać.
Trzeba wielkości ducha, aby pomagać bezinteresownie.
Trzeba odwagi, aby nie zważając na przeszkody,
wytrwale i do końca wyciągać przyjazną dłoń."

Cyceron

Szkoła na Piwnej od wielu lat podejmuje różne działania, których głównym celem jest pomaganie innym. I tak było też w ostatnich miesiącach.
Zaczęło się od zbiórki prowadzonej na rzecz podopiecznych „Drużyny szpiku”. Szpikowa paczka dzięki ofiarności naszych uczniów, a przede wszystkim ich Rodziców osiągnęła rozmiary 10 kartonów wypełnionych po brzegi wieloma potrzebnymi rzeczami, których nie mogło zabraknąć na świątecznych stołach osób chorych i ich rodzin.
W wigilię Andrzejek uczniowie klasy 2c przy wsparciu i pomocy rodziców, przeprowadzili w szkole kiermasz ciast z myślą o podzieleniu się radością świąt z rówieśnikami z Domu Dziecka nr 3 w Poznaniu. Zebrali aż 1155 złotych. Przejmując, miłą rolę pomocników Świętego Mikołaja klasa 2c obdarowała swych kolegów solidną porcją gier, książek, płyt i innych atrakcyjnych pomocy do nauki języków obcych. Takie właśnie były oczekiwania i marzenia świąteczne dzieci z Domu Dziecka nr 3. W ogromnej świątecznej paczce, która przed świętami dostarczona została do zainteresowanych nie zabrakło oczywiście również świątecznych łakoci. Radość obdarowujących była nie mniejsza, jak obdarowywanych.
Na przełomie listopada i grudnia zbieraliśmy monety w ramach akcji „Góra grosza”. I tym razem nasi uczniowie nie zawiedli – zebraliśmy ponad 500 złotych.
W grudniu klasa 4b przeprowadziła kiermasz ciast, z którego dochody zostały przeznaczone na świetlicę dla dzieci z biednych rodzin przy ul. Łąkowej w Poznaniu. Uczniowie zebrali ponad 1000 złotych, które zostały przeznaczone na przybory szkolne, odzież i wyjazdy rekreacyjne dla dzieciaków ze świetlicy. Reprezentanci klasy wraz z rodzicami wręczyli pieniądze osobiście siostrze Rosarii, prowadzącej tę placówkę. W zamian za co otrzymali łzy wzruszenia i różańcowe bransoletki dla całej klasy.
Jak co roku gimnazjaliści pod opieką wychowawców – p. M. Pawełczyk i p. M. Rychlik zorganizowali kiermasz ciast, z którego środki w kwocie 1216 złotych zostały przekazane Siostrom Serafitkom prowadzącym Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci Niepełnosprawnych w Poznaniu.
Działalność w szkolnym wolontariacie pozwala naszym uczniom dostrzec w drugim człowieku bliźniego, któremu należy pomóc w potrzebie. A pomagać można w różny sposób. W okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia uczennice 2 klas gimnazjum wzięły udział w kweście na ulicach Poznania na rzecz poznańskiego Hospicjum Palium.
Nikim nie można gardzić, zwłaszcza gdy jest słabszy, chory, umierający. Pamiętając o tym, tuż przed świętami kolejny już raz odwiedziliśmy chorych znajdujących się na oddziale Paliatywno – Hospicyjnym Szpitala w Puszczykowie. Nasze świąteczne ozdoby i pierniki wywołały na twarzach pacjentów uśmiech i wielkie wzruszenie. Czuliśmy radość i szczęście, do którego się przyczyniliśmy.
Nasi uczniowie to nie tylko dzieci i młodzież zaangażowana w pomoc innym, ale to też młodzi ludzie, którzy wiedzą, że to w dawaniu, a nie w braniu tkwi człowieczeństwo. Bo przecież tak niewiele trzeba, aby wielu uszczęśliwić, tak niewiele trzeba, aby uszczęśliwiając innych poczuć się szczęśliwym.