Netykieta

Dwujęzycznej Polsko Angielskiej Prywatnej Szkoły Podstawowej i Polsko-Angielskiego Prywatnego Gimnazjum

Społeczność szkolna obejmująca uczniów, nauczycieli i rodziców (opiekunów), korzystająca z elektronicznej formy komunikacji zobowiązana jest do przestrzegania zasad netykiety. Przez netykietę rozumie się zbiór zasad odpowiedniego zachowania podczas korzystania z Internetu.

1. Każdy członek społeczności szkolnej powinien zachowywać się w stosunku do innych tak, jak sam chciałby być traktowany. Nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe.

2. W korespondencji oraz dyskusji na forum lub czacie obowiązują zasady dobrego wychowania oraz formy grzecznościowe; obowiązuje także zakaz używania wulgaryzmów czy obrażania w inny sposób współuczestników dyskusji.

3. Użytkownik sieci przestrzega zakazu:

• Spamowania, czyli masowego wysyłania niechcianych linków na strony użytkowników, którzy nie wyrazili na to zgody.
    • Floodowania, czyli wielokrotnego wysłania tej samej wiadomości w bardzo krótkich odstępach czasu w celu zaśmiecenia okna rozmowy, wklejania logów bez uprzedniej zgody odbiorcy itp.
    • Trollowania, czyli zamierzonego wywoływania kłótni w dyskusji internetowej poprzez umieszczanie nieprawdziwych, obraźliwych lub napastliwych komentarzy.
    • Pisania wiadomości wielkimi literami (oznacza to krzyk).
    • Używania nadmiernej liczby emotikonów, które powinny być dodatkiem, a nie główną treścią wiadomości.

4. Użytkownik sieci przestrzega nakazu:

• Regularnego korzystania z e-dziennika, który stanowi podstawowe narzędzie komunikacji pomiędzy nauczycielami, uczniami oraz rodzicami (opiekunami).
    • Dbania o język, poprawną pisownię oraz odpowiednią formę wiadomości (koniecznie podawaj temat związany z treścią e-maila, stosuj zwroty grzecznościowe).
    • Przestrzegania warunków licencji i praw autorskich (cytując zawsze podawaj autorów.)

5. Uczniowie:

• Dbają o kulturalną, rzeczową wymianę informacji podczas porozumiewania się za pomocą wszelkich komunikatorów internetowych i portali społecznościowych.
    • Korzystają z tabletów, smartfonów i wszystkich innych urządzeń połączonych z Internetem podczas lekcji, tylko za zgodą nauczyciela w celach edukacyjnych.
    • Przestrzegają regulaminów pracowni komputerowych i netykiety podczas lekcji wykorzystujących komputery oraz zasoby internetowe.

Sposób wyrażania swojego zdania w sieci świadczy o Twoim dobrym wychowaniu lub braku kultury. Zachowuj się tak, żebyś niczego nie musiał się wstydzić.

Film Barwy szkoły